Cepli Dosya Nedir?

 Şirket ve firmaların, sunum yapmalarında, ihale ve iş tekliflerini iletmede,   toplantılarda kullandıkları genellikle kartondan oluşan dosyalara sunum   dosyası, diğer adıyla cepli dosya deniliyor.

  Birçok alanda kullanıma sunulan logolu cepli dosya, iç bölümünde yer alan   cep kısmı ile oldukça kullanışlı dosya ürünleri arasındadır ve etkili bir   yoldur. Sunum dosyasında, isteğe bağlı olarak tek ya da iki sayfada cep   olabilir. Firmaların tanıtım CD’leri ve kartvizitler için ceplerde özel yer   bırakılmıştır. Böylece logolu dosyayı verdiğiniz firmalar, kataloğu inceleyip   firmanıza ulaşabilecektir. Sunum dosyası, firmanın kurumsal görüntüsüne   olumlu katkı sağlamaktadır. Evrak çantalarına sığabilecek boyutlarda   baskısı   yapılan logolu cepli dosya, kurumsal firmaların tasarımlarındaki en önemli parçalardandır. Üretilen ürün ve hizmetler hakkında kapsamlı ve fazla bilgi aktarımında rol sahibi olan iletişim araçlarını toplu halde tutmak için logolu dosya iyi bir yöntemdir. Hem firmalar açısından çok kullanılan hem de baskı ve tasarım noktasında, kurumsal şirketler tarafından tercih edilmekle beraber ekonomik fiyatlara sahip olması sebebiyle ucuz reklam ürünleri olarak nitelendirilmektedir. Firmaları birbirinden ayırt etme noktasında, logolu cepli dosyanın tasarımı ve kullanımı etkilidir.

Cepli Dosyaların Ölçüleri ve Çeşitleri Nelerdir?

Cepli dosyaların en uygun kullanım şekli için belirlenmiş ölçüler elbette mevcuttur. Yüksekliği 31 cm olarak belirlenen dosyaların bir kapağı 22 cm ve toplamda en uzunluğu da 44 cm olarak bilinmektedir. Bu ölçüler standart olarak kabul edilmiş ve içerisine rahatlıkla A4 kağıdın sığacağı şekilde olmasına karar verilmiştir. Elbette baskı firmaları tarafından farklı ölçülerle de cepli dosyaların üretimi kolaylıkla sağlanabilir. Cepli dosyalar için farklı ölçüler olabildiği kadar çeşitlerinde de aynı durum söz konusudur.

Üretiminde kullanılan kağıtlar 250 gr ya da 350 gr olarak belirlenir. Aynı zamanda mat ya da parlak malzemeler ile lokal lak uygulamaları gibi farklı etkiler de dosya üzerinde yapılabilir. Yani dosya çeşitlerini, kullanılan malzemeler belirlemektedir. Selofan uygulaması ile genelde mat görünümü kazandırılırken, firma logosu ya da tasarımına özel olarak parlak malzemeler de tercih edilebilir. Malzeme seçimi ile sağlanacak bir cepli dosyanın, mutlaka kullanım alanına uygun şekilde üretilmesi doğru olacaktır.

Cepli Dosya Kullanım Alanları

Sunum dosyası veya cepli dosya kullanım alanları çok geniştir. Bunun dışında avukatlar, doktorlar, hastaneler, mühendislik firmaları, finans kuruluşları, bankalar, şirketler, holdingler, mimarlık firmaları gibi sektörler sunum dosyalarını kullanıyorlar.

Cepli dosyalar fuar gibi organizasyonlarda sıklıkla tercih edilen reklam aracıdır. Fuara katılan firmalar, marka, ürün ve hizmet tanıtımı gibi fuar dosyası kullanım alanları hizmeti sunuyorlar.

Kısacası markasına ve imajına önem veren, kurumsal kimliğe kavuşmak isteyen ve reklamın önemini bilen her firmanın sunum dosyasıkullanabilir.

* Kurumsal kimliğiniz için, bir ihale veya fiyat teklifinizi antetli kağıtla ve şirket logonuzun olduğu cepli dosyayla yapabilirsiniz.

* Şirket imajı ve müşteriye profesyonel kimliğiniziyansıtmak için sunumlarınızı cepli dosyalarla destekleyebilirsiniz.

* Raporlar, dokümanlar, mali tablolar, dava dosyaları, önemli belgeler sunum dosyalarında saklandıkları için, promosyon amaçlı olarak da dağıtabilirsiniz.

* Cepli dosyalar üzerinde reklamınızı barındırdığından müşterinize sunacağınız katalog, broşür, flyer, antetli kağıt vb. materyaller için ideal bir reklam ve saklama aracıdır.

WeCreativez WhatsApp Support
Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?