Karton Çanta Nedir ?

Karton Çanta Nedir ?

Taşıma amacıyla kalın gramajlı kartondan üretilmiş farklı ölçülerde üretimi mevcut olup geniş bir tasarım alanına sahip reklam ve tanıtım aracıdır.

Karton Çanta, firmalar tarafından, genellikle dikey ya da yatay tercih edilen karton çantalar, isteğe bağlı olarak değişik şekillerde üretilebilmektedir. Genellikle kuyumcular, hediyelik eşya mağazaları, giyim, kozmetik, saat, fuar ve tanıtım gibi sektörlerde kullanılmakta olan karton çantalar, üzerlerinde firmaya ait bilgilerinde oluşu sebebiyle firmaların reklam araçlarındandırlar.

Bir Karton Çantada Neler Olmalı, Neler Bulunmalıdır?
Karton çantalar kullanılacak sektöre göre özel tasarımlarla üretilmektedir. Karton çantalar dış mekan reklam araçları olarak değerlendirilmeli tasarımlar ona göre hazırlanmalıdır. Anlık görünürlük özelliği taşıyan reklam ürünlerinde kısa, net, açık tasarım kullanılmalıdır. Karton çantanın kullanılacağı ürüne göre boyutları iyi seçilmeli, çantanın içine konulacak ürünün ağırlığı hesaplanarak ürün tercihi ona göre yapılmalıdır. Karton çantanın taşıma saplarının türü ve şekli çantanın taşıma kapasitesine göre doğru olarak belirlenmelidir.

Karton çanta Çeşitleri Nelerdir?

Karton çantalar boyutlarına göre sınıflandırılır. Genel kullanım ölçüleri aşağıdaki ölçüler olmakla birlikte farklı boyutlarda özel karton çanta üretimleri yapılabilmektedir.
11,4×15,3 cm Körük: 5 cm Baskılı Karton Çanta
17×27 cm Körük: 7 cm Baskılı Karton Çanta
19,1×24 cm Körük: 9,5 cm Baskılı Karton Çanta
26×38 cm Körük: 8 cm Baskılı Karton Çanta
55×38 cm Körük: 12 cm Baskılı Karton Çanta
Kağıt çeşidine göre karton çanta üretiminde ise aşağıdaki gibi sınıflandırılır
Amerikan bristol karton çanta, kraft karton çanta(geri dönüşümlü karton çanta); Kuşe karton çanta;
Kroma Karton Çanta

Karton Çantalarda Kullanılan Karton Türleri

Amerikan bristol karton; Karton çantalarda firmalar tarafından en çok tercih edilen karton türü, Amerikan bristoldür. Bir tarafı mat diğer tarafı parlak olan, dayanıklılığı yüksek bir karton türüdür. Sert olması, ön ve arka tarafının beyaz oluşu sebebiyle matbaalar tarafından da tercih edilirler.

Geri dönüşümlü kraft karton; Geri dönüşümle elde edilen, maliyet bakımından düşük olan, gri renkli bir karton çeşididir.

Kuşe karton; Mat ve parlak olmak üzere 2 türe ayrılan karton çeşididir.

Kroma kartonlar; Maliyeti düşük ve en hesaplı karton çeşididir. Baskı yüzeyi beyaz, içe gelen kısmının gri oluşu sebebiyle maliyet oldukça düşüktür.

Prestiji yüksek firmaların yoğun olarak kullandığı karton çantalar, şirkete hem ücretsiz reklamının yapılmasını sağlıyor hem de müşterilerine aldıkları ürünü poşet yerine lüks karton çantalarda taşımalarını sağlıyor. Kadınlar tarafından uzun yıllar saklanan bu çantalar, kimileri için hatıra kimileri içinse lüks olmanın bir sembolü olarak görülüyor. Karton çantalar, poşetlere göre daha pahalıdır. Poşetler doğaya karıştıklarında uzun yıllar kaybolmamakta ve 1000 yılı aşkın süre de toprak altında varlığını sürdürebilmektir.

Çevreyi kirleten poşetler yerine, geri dönüşümü sağlanabilen ve atık kağıtlarlardan yapılmış, çevre dostu kağıt çantaları kullanmak çevre temizliği açısından oldukça yararlıdır. Kağıt çantalar %100 makine tarafından seri imalatı söz konusu değildir, %50 makine ve %50 insan gücü ile üretilmektedir. Karton çantalar üzerinde firmanın amblemi ve satışını yaptığı ürünlere yer verilmektedir. Karton çantalarda kullanılan kağıt, çantadan çantaya değişiklik gösterir. Alınan kağıt çantanın, kalın kağıttan yapılması, çantanın kalitesini arttırır. Amerikan Bristol cinsi kağıtlar, kağıt çanta yapımına olukça elverişlidir ve bu kağıt ile yapılan çantanın ağırlığı 230 gram’dır.

Alışveriş mağazalarında naylon poşetler ilgi çekmez çünkü ülkemizde alışveriş sektöründe %98 oranında naylon poşet kullanılmaktadır. Büyük markalar mağazalarında genellikle kağıt çanta kullanırlar bu sayede piyasada diğerlerinden farklı olduğu imajını müşterilerine verir. Karton çantaların belirli standartları vardır. Örneğin; çeşitli boyutları bulunmasına rağmen belirli standartlara göre düzenlenmektedir ve kullanılan kağıt cinsi, boyuta göre farklılık gösterebilmektedir.

WeCreativez WhatsApp Support
Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?